Güneş Gözlüğü Seçimi

Posted by on Çarşamba, Eylül 3, 2008, 5:20
Bu Yazı Alışveriş Kategorisinde ve 1 Yorum var.

Güneş gözlüğüBu aydan itibaren güneş gözlüklerinde sezon sonu indirimleri başlıyor. Siz de kendinize uygun bir gözlük seçmek istiyorsanız, bu yazıyı mutlaka okuyun!

Yüzünüze uyan doğru gözlüğü bulmak için epey bir uğraş sarf etmeniz gerekir. Yüzlerce şekil ve renk arasından kendinize yakışan güneş gözlüğü modelini hiçbir zaman kolay değil. Çoğu zaman mağaza mağaza gezip bir türlü karar veremezsiniz. Ama bu soruna çözüm olarak iki yöntem sıralayabiliriz. Birincisi tabii ki iki tane arkadaşınızı yanınızda götürmek. İkincisi ise yüz ve burun şekline uyan gözlük modellerini denemek.

Tabii ki gözlük seçerken dikkat edilecek pek çok nokta vardır. Yüz şekliniz, ten renginiz, saç renginiz, hatta burun yapınız bile önemlidir. Ama en önemli unsur yüz şeklinizdir. En büyük kolaylık ayna karşısına geçip yüz şeklinizi tanımlamanızdır. Aşağıdaki şekillerden birini yüz şekliniz olarak tanımladıktan sonra işiniz yarı yarıya kolaylaşır.

Yüze Göre Gözlük

Oval yüzler
Uygun gözlük şekli:
Bu konuda en şanslı kişilerdir. Oval yüz orantılı olduğu için her tip gözlük yakışır. Yuvarlak, kare, dikdörtgen, kedigözü, vb.

Yuvarlak yüzler
Uygun gözlük şekli:
Çerçevenin yüzü uzun gösterecek şekilde olması gerekir. Aşağı doğru uzayan çerçeveler veya dikdörtgen çerçeveler ve kare çerçeveler yuvarlak yüze çok yakışır.

Kare yüzler
Uygun gözlük şekli:
Çene yapısı ve yanaklar geniş olduğundan yüzü biraz daha yumuşak gösteren oval, yuvarlak veya kedigözü çerçeveler isabetli olacaktır.

Dikdörtgen yüzler
Uygun gözlük şekli:
Dikdörtgen yüzler genelde daha uzun görünürler. Bu durumdaysa yüzü geniş veya kısa gösterecek yuvarlak veya kare çerçeveler uygundur.

Diğer önemli nokta olan burun şekliniz. Burun şekliniz doğru çerçeveyi seçerken oldukça önemlidir.

Geniş burun: Örneğin Rihanna gibi geniş burnunuz varsa, burnunuzu küçük gösteren ve son yılların modası olan büyük çerçeveli güneş gözlükleri bu durumda imdadınıza yetişir.

Uzun burun: Uzun burnunuz varsa, dikkati şakaklara çekmek için yanlara doğru yüksek çerçeveler sizin için çok daha uygun. Gözlüğün köprü kısmı da düşük olmalı veya iki hatlı olmalıdır.

Ufak burun: Küçük burunlulara, yüksek köprülü ve açık renk gözlükler burnunuzu uzun gösterecektir.

Son olarak güneş gözlüğü alırken bütçenizi, bir tek gözlüğe bağlı kalmayacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ediyorum. O günkü kıyafetinize veya ruhunuza göre değiştirebileceğiniz bir tane klasik ve bir tane modern seçeneğinizin olması gayet mantıklı…

İsterseniz yorum yapabilir, veya Diğer yazılara Bakabilirsiniz.

1 Yorum “Güneş Gözlüğü Seçimi”

  1. Ayse
    2010.09.01 02:20

    Tm yzume uygun br gzluk secmisim.. bir kes daha anladm.. ama benmksi gul kurusu rengi belki daha baska renkler secebilirdim gozlerim kahverengi oldugu icinn,, nese guzl bir site.. tskler 😀

Yorumunuzu Belirtin